برای انتخاب یک روغن موتور خوب ، عوامل و پارامترهای مختلفی باید مدنظر قرار گیرد. یک روغن موتور مرغوب ،‌دارای گرانروی مناسب و ضریب اصطکاک بسیار پایین بوده و توانایی روانکاری بخش های مختلف و قطعات متحرک موتور را داراست . ضمنا" روغن موتور علاوه بر سازگاری با ترکیبات پلیمری موجود ؛ باید دارای اثرات بازدارندگی خوبی در مقابل زنگ زدگی ،‌ خوردگی ،‌اکسیداسیون و سایش باشد  روغن های موتور شرکت صدرا نفت پارسیان بنا بر استانداردهای بالای جهانی طراحی و تولید شده و بهترین عملکرد را در ویژگیهای زیر داراست:

* کاهش اصطکاک قطعات متحرک موتور.

* کاهش سایش قطعات موتور.

* خنک نمودن قطعات داخلی موتور.

* تمیز نگهداشتن قطعات داخل موتور از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات بین قطعات.

* آب بندی کامل بین سیلندر و پیستون.

* محافظت قطعات موتور در مقابل خوردگی.

* کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور در دماهای مختلف.
SNP Diesel Engine OIL Grade: API CH-4 / SAE 15W40 Datasheet

SNP Multi Grade Motor OIL Grade: API SL / SAE 10W40 Datasheet


ویژگیهای فیزیکی روغن:

الف-گرانروی:

مقاومتی که یک روغن نسبت به جاری شدن بعلت اصطکاک داخلی مولکولهای آن از خود نشان می‌دهد، گرانروی (ویسکوزیته) نامیده می‌شود. گرانروی روغن با تغییر دمای آن، تغییر می‌کند و هر چه روغن گرمتر شود گرانروی آن کمتر می‌گردد. از این رو همواره باید گرانروی همراه با دمایی که گرانروی در آن دما اندازه گیری شده، قید گردد. گرانروی روغن معمولاً در دمای ۴۰ و۱۰۰ درجه سانتی گراد اندازه گیری می‌شود. در موتورهای قدیمی، بدلیل ساختار خاص قطعات موتور و فاصله زیاد بین قطعات نسبت به موتورهای فعلی، نوع گرانروی روغن موتورها نیز بیشتر بود لا مشاهده میگردد که در خودروهای قدیمی، استفاده از روغن موتور با ویسکوزیته مثلاً 50 در فصل گرم توصیه شده است.

ب-شاخص گرانروی:

تغییر گرانروی با تغییرات دما را با شاخص گرانروی می‌سنجند. هر چه رقم شاخص گرانروی روغنی بزرگتر باشد، در اثر تغییر دما گرانروی روغن کمتر تغییر می‌کند و بر عکس. عملاً ان دسته از روغن موتور ها که شاخص ویسکوزیته بالاتری دارند، شل تر بوده و در مقابل تغییرات دمای محیط، انعطاف پذیری بهتری از خود نشان می دهند. 

پ - نقطه ریزش:

نقطه ریزش، پایین‌ترین دمایی است که روغن در آن هنوز سیال است و جاری می‌شود.

 ت - نقطه اشتعال:

بالاترین دمایی است که در آن، روغن به اندازه کافی به بخار تبدیل می‌شود و با هوا یک مخلوط قابل اشتعال می‌سازد، به طوری که با نزدیک کردن شعله آتش، در یک لحظه مشتعل و سپس خاموش گردد. این آزمون برای اندازه گیری میزان آتش گیری و فرّار بودن روغن صورت می‌گیرد.بعنوان مثال نقطه اشتعال محصول 20W-50 بیش از 220 درجه ساتتی گراد است.

  

معرفی مواد افزودنی به روغن:

چون روغن پایه که از پالایش نفت خام بدست می‌آید، هنوز ویژگیهای لازم برای استفاده در موتور خودروهای مدرن و ماشین آلات صنعتی را به طور کامل دارا نیست، بسته به نوع وظیفه‌ای که از آن انتظار می‌رود، مواد افزودنی مختلف به آن افزوده می‌شود تا در روغن مقاومت لازم برای شرایط سنگین کار، حرارت و فشار زیاد موتور به طور بهینه ایجاد شود.

بنابراین در ابتدا با افزودن پلیمر ویسکوزیته روغن را به میزان لازم رسانده و سپس از هر یک از مواد ذیل به میزان لازم به منظور تأمین ویژگیهای مناسب افزوده می‌گردد.

 

ازجمله مواد افزودنی عبارتند از:

1-         پاک کننده‌ها و معلق کننده‌ها.

2-         بهبوددهنده شاخص گرانروی. 

3-         مواد ضد اکسیداسیون.

4-         مواد ضد سائیدگی.

5-         مواد ضد کف.

6-         مواد ضد خوردگی و ضد زنگ زدگی.

7-         مواد پایین آورنده نقطه ریزش.