تولید تجهیزات مورد استفاده در داروسازی از استیل

الزام ها برای مواد مورد استفاده در داروسازی

ورق استیل 316 یکی از مقاوم ترین و به صرفه ترین متریال موجود برای تولید تجهیزات مورد استفاده در صنعت غذا و دارو می باشد. مقاومت به خوردگی عالی داشته و زنگ نمی زند.

صدرا نفت پارسیان
صدرا نفت پارسیان

فهرست موضوعات


مقدمه

چنانچه می توانید تصور کنید، تولید داروها و فرآورده و مشتقات آن ها روندی است بسیار دقیق و سختگیرانه. محیطی که در آن تولید مزبور صورت می گیرد دارای فاکتورهای است چون دماهای بسیار زیاد، وفور مواد شیمیایی و کلریدها، فشار بالا، شست و شوهای آبی و اسیدی، روش های تمیز کردن با مواد خورنده و بسیاری عوامل دیگر. تمام این محرک ها برای تجهیزات و ماشین آلات ناگوار و مضرند و می توانند عامل خوردگی بدون اقدام های مناسب و صحیح احتیاطی باشند. در داروسازی هرگونه خوردگی می تواند منجر به ایجاد آلودگی گردد و در صورتی که این حالت حادث شود مقادیر یا دسته های کامل داروها دور ریخته خواهند شد و در بعضی موارد کارخانه و خط تولید برای انجام پاکسازی و نوسازی متوقف خواهد شد. می توان تصور نمود که این صنعتی فوق العاده منظم و قاعده مند است. در مقررات مربوطه حتی برای مواد به کار رفته الزام های خاصی وجود دارد که می بایست کارایی و دستورات ضروری و الزامی و مقرر خواسته شده را برآورده سازد. در واقع مقررات دولت فدرال ملزم و مکلف می سازد که مواد به کار رفته در این خطوط تولید می بایست بسیار مقاوم به خوردگی، از نظر ساخت راحت باشند و به آسانی تمیز و پاک سازی شوند. مقررات مذکور همچنین تکلیف می کند که دستگاه ها و تجهیزات تولید دارو می بایست از موادی ساخته شده باشند که هیچ گونه واکنشی با مواد فعال و مواد کمکی (غیر فعال) موجود در فرآیندها و خطوط تولید نداشته باشند. این ها فقط بعضی از امتیازات فراوان کاربرد ورق استیل در چنین موقعیت هایی است.

 

ورق استیل در داروسازی

 

کاربرد ها و انواع ورق استیل در داروسازی

گریدهای متعددی از ورق استیل در داروسازی مورد استفاده اند لیکن آنها چگونه و کجا احتمال دارد برای استفاده ای خاص به کار رفته باشند. تاکنون معمول ترین آلیاژ مخصوص این صنعت 316L و سپس 304L می باشد. آلیاژهای دیگری مثل 317L، 904L و حتی برخی گریدهای دوپلکس نظیر 2205 نیز می توانند جهت اهداف معینی در فرآیند داروسازی به کار گرفته شوند. افزایش محتوای نیکل و مولیبدن در آلیاژ 316L به منظور تقویت مقاومت خوردگی عمومی و مقاومت در برابر خوردگی حفره ای می باشد. این دو خوردگی عوامل اصلی و لاینفک در داروسازی هستند. ورق استیل 316L در برابر حمله های اسیدی و قلیایی بر مواد نیز مقاومت بیشتری دارد. به خاطر همین مقاومت زیاد در برابر خوردگی و حفره ای شدن است که آلیاژ 316L در تجهیزاتی که در تماس مستقیم با تولیدات دارویی قرار دارند، مورد استفاده واقع می شود. این آلیاژ شامل تجهیزاتی می شود نظیر مخازن انبارش، خطوط لوله، حفاظ ها و ساپورت های نوار نقاله ها و قفسه ها، طبقات خشک کنی و پاکسازی. مزیت دیگر ورق استیل 316L تحمل دماهای زیاد توسط آن می باشد.

 

ورق استیل در داروسازی

 

ورق استیل 304L نیز در کارخانجات داروسازی کاربرد دارد لیکن معمولاً در بخش های غیر تماسی با مواد دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. این آلیاژ از جمله شامل ساپورت و نگهدارنده های ساختمانی و سازه ای برای دستگاه ها و ماشین آلات یا برای محل هایی که به هیچ وجه در معرض شرایط ناگوار و خشن نیستند، می باشد. این گرید به راحتی تمیز می شود و هنگام شستشوی عمومی قطعات دچار خوردگی نخواهد شد. اگرچه در مواجهه با کلریدها مستعد به خوردگی و حفره شدن است و به همین دلیل است که در محل های تماسی، ورق استیل 316L است که بهترین گزینه محسوب می شود.

امتیازات استفاده از ورق استیل

ورق استیل با برخورداری از مقاومت خوردگی استثنایی، جلوگیری بی نظیر از خوردگی حفره ای، مقاومت عالی در برابر حرارت و دمای زیاد، سهولت در تمیز کردن و پاکسازی، بهترین گزینه در صنایع داروسازی به شمار می رود. به سبب همین مزایا و کیفیت ها است که ورق استیل برای صنایع دیگر نیز شایسته ترین انتخاب قلمداد می گردد.
برای استعلام از قیمت ورق استیل 316 می توانید با کارشناسان فروش شرکت فلز کالا تماس حاصل فرمائید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید