چطوری بفهمیم ورق استیل اصل خریدیم ؟

آیا ورق استیل زنگ می زند؟

استیل اصل ویژگی های مختلفی دارد و یکی از این ویژگی ها مربوط به قابلیت بازیافتی است که در خصوص آن ها وجود دارد. 

صدرا نفت پارسیان
صدرا نفت پارسیان

فهرست موضوعات


مقدمه

آیا ورق استیل زنگ می زند؟ این مورد یکی از سوالاتی است که معمولا افراد مختلف اعم از کسانی که هیچ اطلاعی از این موضوع ندارند و همچنین افرادی که سال ها است در این حوزه و حیطه مشغول به کار هستند، در مورد آن کنجکاو می شوند و تلاش می کنند تا بهترین و جامع ترین پاسخ ممکن را به دست آورند. در ادامه این مقاله سعی کرده ایم تا این موضوع را به خوبی پوشش دهیم و تا جایی که امکان دارد در خصوص پاسخ این سوال مطالب و نکات مربوطه را بیان کنیم. 
ابتدا و پیش از پرداختن به این موضوع که آیا ورق استیل زنگ می زند و آیا  امکان زنگ زدن ورق استیل وجود دارد، باید بدانیم که ویژگی های یک استیل خوب و اصل چیست و چگونه می توانیم این نوع از استیل ها را به سادگی و به راحتی خریداری کنیم و از سوی دیگر نیز باید از قیمت محصولاتی که خریداری می کنیم نیز مطمئن باشیم. 

زنگ زدگی استیل

ورق استیل به عنوان نوعی الیاژ فولاد ضد زنگ شناخته می شود. این نوع از ورق ها به صورت حداقلی دارای 10.5 درصد کروم هستند تا بتوانند یک لایه محافظ کاملا را بر روی کل سطح فولاد ایجاد کنند. این مقدار از کروم می تواند فلز را صرفا در برابر اتمسفر معمولی پایدار سازد. اما زمانی که میزان درصد کروم به 25 الی 30 درصد می رسد و یا حتی از این مقدار نیز بالاتر می رود، می توان گفت که بر روی خاصیت های عمده این محصول که یکی از برجسته ترین این موارد مربوط به استقامت در برابر زنگ زدگی می شود، تاثیر گذاشته و این میزان از مقاومت را به شدت افزایش می دهد. 
زمانی که استنلس استیل در حالتی ناپایدار قرار می گیرد، دچار نوعی حالت غیر فعال شدگی می شود که می تواند مقاومت و ثبات آن را به خطر بیاندازد. این موارد به دلایل مختلفی همچون نوع استیل، غلظت مواد، دما و... می تواند بروز پیدا کند. بیشترین مقدار زنگ زدگی ها به دلیل نوسانات دمایی است که معمولا در بسیاری از گریدها به این موضوع توجه نمی شود و همین مسئله می تواند سبب بروز خسارت های زیادی شود. 

 

ورق استیل

 

ویژگی های استیل اصل

زمانی که به این سوال می رسیم که آیا ورق استیل زنگ می زند، می توانیم از طریق روش های زیادی پاسخ این سوال را پیدا کنیم، اما بهترین کار آن است که ابتدا ویژگی های اصلی آن را بشناسیم و سپس به سراغ  دلایل زنگ زدگی آن برویم. 
زمانی که یک ورق استیل اصل باشد می تواند ویژگی ها و خصوصیت های زیادی داشته باشد که بسیار مناسب هستند  و سبب می شوند تا آن استیل در موارد گوناگون و مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. از جمله دیگر مزیت های شناخت ویژگی های استیل اصل، می توان به تشخیص درست استیل در هنگام خرید اشاره کرد. با این کار دیگر نیازی نیست تا بخواهید که هزینه های زیادی را بابت خرید ورقه های استیلی که از اصل بودن یا نبودن آن ها نیز مطمئن نیستید، پرداخت کنید. 

*مقاوم در برابر زنگ زدگی

اولین مورد در خصوص مقاومتی است که ورقه های استیل در برابر زنگ زدگی از خودشان نشان می دهند. این میزان از مقاومت می تواند به دلایل مختلفی باشد که عمده ترین دلیل مربوط به وجود کروم در این آلیاژها می شود. چیزی حدود 10 درصد کروم در آلیاژ استیل وجود دارد و باعث می شود تا مقاومت آن نسبت به زنگ زدگی حدود 200 برابر افزایش داشته باشد. 

*مقاوم در برابر نوسانات دمایی

مورد بعدی مربوط به مقاومت در برابر نوسانات دمایی است. زمانی که فلزات به شدت سرد و گرم می شوند دچار شکستگی و ترک خوردگی می گردند که باعث می شود هم مقاومت فلز کاهش پیدا کند و هم سبب می شوند تا فلز مورد نظر ما شیارها و ترک های ریز و درشتی را پیدا کند. فلز استیل اصل می تواند در برابر نوسانات دمایی بسیار مقاومت کند و دچار هیچ آسیبی نشود. 

*استحکام و دوام

داشتن استحکام و دوام یکی دیگر از موارد مهمی است که لازم است حتما به آن توجه کنیم. این استحکام و دوام در حقیقت در برابر عوامل مختلفی مشخص می شود که سبب می شود بتوانید از ورقه های استیل در موارد مختلفی استفاده کنید. 

*قابلیت بازیافت

در بحث اینکه آیا ورق استیل زنگ می زند، می توان گفت که  استیل هایی که اصل نباشند و یا درصد عناصر آن ها بالاتر و پایین تر از حد استاندارد باشد، می توانند دچار زنگ زدگی شوند. استیل اصل ویژگی های مختلفی دارد و یکی از این ویژگی ها مربوط به قابلیت بازیافتی است که در خصوص آن ها وجود دارد. 

 

ورق استیل

 

*عدم نیاز به رنگ آمیزی و کاور

عدم نیاز به رنگ آمیزی ورق استیل و یا عدم نیاز به کاور کردن ورق های استیل از جمله دیگر ویژگی های این ورق ها است. این موضوع سبب می شود که میزان هزینه های استفاده از این ورق ها بسیار کاهش پیدا کند. 

*انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی از مواردی است که سبب می شود ورقه های استیل بتوانند به خوبی و به سادگی به هر شکلی که می خواهید فرم بگیرند. این ویژگی می تواند کاری کند که استفاده از این ورقه های استیل در هر فضایی ممکن شود و به سادگی بتوانید برای کاربردهای گوناگون، از این ورقه ها استفاده کنید. 

جمع بندی

مواردی که در طول این مقاله مطرح شدند را می توانیم در پاسخ به سوال آیا ورق استیل زنگ می زند، بدانیم و با توجه به این اطلاعات سعی کنیم که محصولاتی که از ورقه های استیل ساخته شده اند را از خطر زنگ زدگی حفظ کنیم. مسلما علاوه بر ظروف آشپزخانه که از جنس استیل هستند، محصولات بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که از فلز و آلیاژ استیل ساخته شده اند و لازم است تا حتما از آن ها در برابر زنگ زدگی مراقبت کنید. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید