استفاده از ورق استیل در دندانپزشکی

کاربرد ورق استیل در دندانپزشکی

خواص ورق استیل آن را به طور بالقوه در بسیاری از کاربردها برتر می کند، اما استانداردهای ایجاد شده در تکنیک های طلا را می توان تنها با توجه دقیق به جزئیات، استفاده از تجهیزات تخصصی و تسلط بر تکنیک های چالش برانگیز برابر با ورق استیل دانست.

صدرا نفت پارسیان
صدرا نفت پارسیان

مقدمه:

گنجاندن مواد و تکنیک های ورق استیل با مواد مدرن دندانپزشکی باید نقطه عطفی در پیشرفت در نظر گرفته شود. توجیه بر این واقعیت استوار است که ورق استیل حداقل به مدت بیست و پنج سال مورد استفاده قرار گرفته است و هر سال پذیرش آن افزایش می یابد. اگرچه پیشرفت های زیادی بر اساس آزمون و خطا حاصل شده است، اما در ده سال گذشته شاهد رویکردی واقعاً علمی به مشکلات آن بوده ایم و امید و فرض می رود که کار ترکیبی صنعت و حرفه بتواند به پیشرفتی حتی بالاتر منجر شود. 

خواص ورق استیل:

خواص ورق استیل آن را به طور بالقوه در بسیاری از کاربردها برتر می کند، اما استانداردهای ایجاد شده در تکنیک های طلا را می توان تنها با توجه دقیق به جزئیات، استفاده از تجهیزات تخصصی و تسلط بر تکنیک های چالش برانگیز برابر با ورق استیل دانست. از آنجایی که خطوط خاص استدلال، دانش و رویه‌ها گاهی در تضاد شدید با آنهایی هستند که با فلزات دیگر به کار می‌روند، شاید نباید تلاش کرد که چندین طرح و سازه ساخته شده را به طور همزمان درک و تکمیل کرد.

دندانپزشکی:

کاستی های مواد، ضعف در تولید و بازاریابی و همچنین ایرادات اپراتورها در استفاده از تجهیزات دندانپزشکی، همگی چالش هایی اساسی هستند که پیش روی افراد قرار دارد. تمایل گروه های ارتودنسی برای مقابله با مشکل عملیات حرارتی باید سال ها پیش با پیشنهاد تولیدکنندگان طلا رخ می داد. همکاری نزدیک بین این حرفه و سازندگان در توسعه ابزارهای مؤثرتر و قطعات فولادی ضد زنگ بهبود یافته که خود را به ساخت بهتر می‌رسانند، کارهای سخت و پرهزینه‌ای بوده است، اما به‌طور آشکاری پیشرونده است. افزایش آزمایش ها در کلینیک ها و دفاتر خصوصی، تکمیل ابزار و مواد، طراحی جوشکاری و همچنین برخی حمایت های علمی از ادعاهای طرفداران ورق استیل باعث شده است که این گروه بتواند تفکر خود را از حالت دفاعی به تهاجمی تغییر دهد. این ممکن است به عنوان پیش درآمدی برای پیشرفت شتابان در نظر گرفته شود.
نیاز قطعی به تنظیم استانداردهایی در خصوص مشخصات ورق استیل به ویژه سیم هایی که در دندانپزشکی استفاده می شود، وجود دارد. این باید از تلاش های ترکیبی این حرفه، گروه های مواد دندانی آن، تولید کنندگان و برخی از نمایندگان یک گروه متالورژیکی با تجربه در کنترل کیفیت آلیاژهای مشابه حاصل شود. چنین مشخصاتی ممکن است نیاز به بازنگری تدریجی داشته باشند، اما باید سردرگمی موجود را به حداقل برسانند و تحقیقات علمی را تحریک کنند.

 

کویل استیل

 

یک دندانپزشک حرفه ای باید بتواند سیم استیل ضد زنگ مناسب سفارش دهد و از موارد زیر اطمینان داشته باشد:
1-    ابعاد از نظر میکرومتیک درست است.
2-    خصوصیات فیزیکی سیم که به او می رسد به وضوح، در حدود معقول، از نظر سختی، استحکام کششی، ازدیاد طول، حد متناسب و غیره تعریف شده است.
3-    عملکرد سیم در دستکاری سرد به طور منطقی مشخص است، به عنوان مثال، چگونه کار می کند یا کرنش سخت می شود و چقدر مستعد تغییر شکل است.
4-    ترکیب شیمیایی در دسترس است تا کاربر از اهمیت مواد تشکیل دهنده و نحوه واکنش آنها تحت استفاده خود مطلع شود. این اطلاعات به آسانی در دسترس صنعت است، اما تمایل دارد از این حرفه پنهان بماند.
علاوه بر این، در نهایت باید منتظر اطلاعات پیش‌روی قابل اعتمادی در مورد نحوه رفتار هر سیم در هنگام گرم شدن برای اهداف درمان باشیم. باید درک کرد که برقراری کنترل کیفیت بر اساس این مشخصات پیشنهادی، هزینه واحد سیم فولادی ضد زنگ را افزایش می‌دهد، اما در اقتصاد کنونی، هزینه نباید ما را از تشویق چنین حرکتی منصرف کند.
تا زمانی که پیشرفت‌های گسترده‌ای حاصل شود، می‌توانیم با مواد و تجهیزاتی که در دسترس داریم، کارهای قابل ستایش را انجام دهیم. در پانزده سال گذشته، حرفه دندانپزشکی به تدریج آموخته است که آمالگام نقره، اگر با دقت بر اساس اصول متالورژی و عملی تجویز شده مورد استفاده قرار گیرد، می تواند به چالش کشیده شود و در بسیاری از موارد از اینله طلا پیشی بگیرد. ورق استیل نباید با استانداردهای جداگانه و پایین تری نسبت به طلاهای فرفورژه استفاده شود، بلکه باید با استانداردهای مشابه یا بالاتر به عنوان هدف مورد استفاده قرار گیرد.

هزینه ورق استیل:

هزینه کمتر مصالح فولادی ضد زنگ و عدم نیاز به موجودی های گران قیمت که در معرض سرقت قرار می گیرد، از مزایای آن ذکر شده است، اما باید به سایر ویژگی ها اهمیت بیشتری داد. رنگ ورق استیل از نظر عموم مطلوب تر از رنگ طلایی است. با تجهیزاتی که توضیح داده شد می توان به سرعت به آن جلا داد. این به طور قابل توجهی در داخل دهان، خاصیت خود پاکسازی بیشتری دارد که به بهداشت دهان و اقدامات کنترل پوسیدگی کمک می کند. این ماده به راحتی قابل جوش با تجهیزاتی است که در حال حاضر در دسترس است و طراحی جوش داده شده باید در سال های آینده چیزهای زیادی برای ارائه در زمینه ما داشته باشد. سیم ها را می توان به صورت سرد و بدون شکستگی به هر شکل دلخواه در آورد. استحکام آن در واحد جرم به اندازه‌ای است که در صورت تمایل، ساخت نوارها یا تاج‌های نازک‌تر و سیم‌های ظریف‌تر را ممکن می‌کند و همچنان استحکام لازم برای مقاومت در برابر سوء استفاده‌های معمولی را دارد. این صنعت در توسعه مواد نیمه آماده همکاری داشته است و دلایل زیادی برای این باور وجود دارد که پیشرفت بیشتری در این مسیر قابل انتظار است. ورق استیل را می توان با موفقیت لحیم کاری و عملیات حرارتی را در محدوده ای که اشاره کردیم انجام داد. این صنعت ابزار و تجهیزات ویژه ای را توسعه داده است که به کاربرد آن کمک می کند و پیشرفت های بیشتری در راه است.


گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی
 امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید